Katalonja midis indipendentizmit dhe kushtetutës

Katalonja midis indipendentizmit dhe kushtetutës

Ja nga lind kundërshtia e përjetshme A është i ligjshëm referendum i 1 tetorit? Gjykata Kushtetuese spanjolle e ka pezulluar ligjin e Parlamentit katalanas që urdhëronte referendumin e 1 tetorit. Kështu që për Spanjën nuk është i ligjshëm. Çfarë ndodh në rast fitoreje të po-së? Sipas Generalitat, rezultati është detyrues dhe i menjëhershëm. Në rast […]

Bujar Vreto : Antibashistët në PD ?! Basha të kuptojë se ç’kemi hequr ne drejtuesit e degëve nga konet e tyre në bazë,qe nga viti 2014

Bujar Vreto : Antibashistët në PD ?! Basha të kuptojë se ç’kemi hequr ne drejtuesit e degëve nga konet e tyre në bazë,qe nga viti 2014

Intervistë e kreut te PD- Librazhd Bujar Vreto -Zoti Vreto, si është situata politike në Librazhd ? Ne emrin tim dhe te deges PD Librazhd, ju falenderoj qe me mundesuat kete interviste per te shprehur mendimet e mia lidhur me situaten politike ne rrethin e Librazhdit, dua te theksoj se jeni nder te paktet gazetare […]

Mursia, vendi i qëndresës dhe sakrificës antikomuniste

Mursia, vendi i qëndresës dhe sakrificës antikomuniste

Nga Petrit Ali Mulla 1) Vasil Dhimo Gjika,vrare ne kufi ! 2) Sotir Nikolla Konomi,vdekur ne burg politik ! 3) Kostandin Petro Vaso,vdekur ne burg politik ! 4) Vasil Koço Mello,vdekur ne burg politik ! 5) Thoma Jani Koloj,vdekur ne burg politik ! 6) Vangjel Anastas Dhjamanti,vdekur ne burg politik ! 7) Sotir Theodhori Taho,vdekur […]

Çika takon deputetët e përndjekur : Jo përfaqësues vetëm gjenetikë, edhe politikë

Çika takon deputetët e përndjekur : Jo përfaqësues vetëm gjenetikë, edhe politikë

Sot kryetari e Shoqatës Antikomuniste te të Përndjekurve Politike te Shqipërisë Nebil Çika një takim pune me deputetët qe vijnë nga shtresa e te përndjekurve politike te Kuvendit te Shqipërisë ,ne selinë ne Tirane. Takimi është hapi i pare i një projekti bashkëpunimi te gjate . Cika kërkoi nga këta deputet përfaqësuesit gjenetik shterueses se […]

Sqarim

Sqarim

Ne shkrimin tim : Busti i Havzi Nelës: Trokitja ime ne portën e gabuar kam bere një gabim teknik qe e saktësova sot : Telefonatë nga Italia me ndërmjetësimin mikut tim Arif Rexhmataj kryetar i PD Kukës për financimin e bustit te Nelës ma ka bërë Bahri Hoxha (xhaxhai i Flamur Hoxhës) i cili ka […]

Basha: PD, projektligj për dekomunistizimin me Konrad Adenauer dhe të përndjekurit politikë

Basha: PD, projektligj për dekomunistizimin me Konrad Adenauer dhe të përndjekurit politikë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha zhvilloi sot një takim me drejtorin e Fondacionit Konrad Adenauer në Shqipëri, z.Walter Gloss. Takimi ,ku mori pjese edhe kryetari i Shoqatës Antikomuniste të të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë Nebil Çika , kishte si qëllim bashkëpunimin dhe ekspertizën gjermane në hartimin e ligjit për ndalimin e simboleve të komunizmit, […]

ISMET TOTO – (PROGONATI)

ISMET TOTO – (PROGONATI)

Nga Agim Shehu Një figurë e shquar me vlera të veçanta si filozof, studjues, përkthyes e publicist që do ta kishte zili çdo vënd, aq më tepër një fshat a krahinë, i lënë gati në heshtje ! E çudiçme dhe e dhimbëshme. Ndoshta, vëndlindja e tij ka aq bëma luftrash e herojsh të çdo kohe […]

Angjela Merkel në prag të mandatit të saj të katërt.

Angjela Merkel në prag të mandatit të saj të katërt.

Prof. As. Dr. Enver Bytyçi Më 9 shtator Angjela Merkel dhe kandidati i SPD-së, Martin Schulz, u përballën në një debat televiziv. Mediat nuk e klasifikuan si të tillë, por shkruan se ky ballafaqim ishte thjesht një bisedë midis dy kandidatëve për kancelar të RF të Gjermanisë. Një fushatë elektorale e qetë, pa asnjë ekses […]

Busti i Havzi Nelës : Trokitja ime në portën e gabuar

Busti i Havzi Nelës : Trokitja ime në portën e gabuar

Nga Nebil Çika Ky është njoftimi në profilin e vet në fb i mikut tim botuesin, shkrimtarit dhe gazetarit te shquar kuksian Rexhep Shahu i cili më nxori nga një dilemë që me mundonte kohët e fundit : “Shtëpia Botuese Klubi i Poezisë, Tirane njofton se këto dite del nga shtypi një libër i mrekullueshëm […]

1 2 3 7