Jo diktaturës ! Antikomunistët tubim – proteste në ditën hapjes së Kovendit

Jo diktaturës ! Antikomunistët tubim – proteste në ditën hapjes së Kovendit

Tirrje ! Shoqata Antikomuniste e te Përndjekurve Politikë të Shqipërisë organizon ditën e hapjes se Legjislaturës se re te Kuvendit te Shqipërisë një tubim proteste kundër rikthimit ne krye te Kuvendit te Shqipërisë dhe te qeverise shqiptare ish drejtuesve te larte te diktaturës komuniste dhe pinjollëve te tyre gjenetike e politike si dhe pjesëtareve te […]

Çika takon Bashën : PD- Antikomunistet , bashkë kundër rikthimit në pushtet të xhelatëve të komunizmit

Çika takon Bashën : PD- Antikomunistet , bashkë kundër rikthimit në pushtet të xhelatëve të komunizmit

Kryetari i Shoqatës Antikomuniste të të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë Nebil Çika zhvilloi sot ( e martë 29 .08 2017 një takim pune me kryetarin e Partisë Demokratik Lulzim Basha ne zyrën e këtij të fundit në Tiranë. Biseda pati si temë kryesore zhvillimet me të fundit politike ne vend veçanërisht përpjekjet për instalimin në […]

MILI

MILI

Nga Agim Xhfaka Mbase është i burgosuri i vetëm në botë që u dënua 25 vjet dhe nuk e mësoi shkakun. Askush nuk i tregoi Milit një fakt,një provë. Vetëm i lexuan togfjalëshin agjent i rusëve dhe me nxitim e çuan në disa burgje. Deri sa në vitin 1991 doli nga ai i Burrelit. U […]

Te përndejkurit politikë: Jo persekutorë në krye të shtetit

Te përndejkurit politikë: Jo persekutorë në krye të shtetit

Shoqata Antikomuniste e të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë Promemorie Drejtuar : Presidentit te Republikës SH.T.Z Ilir Meta Kryetarit të Partisë Demokratike z. Lulzim Basha Kryetares se LSI znj. Monika Kryemadhi Deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë , veçantë atyre qe vijnë nga shtresa e antikomunistëve te përndjekur politikë : Isuf Çela, Dhurata Çupi , Izmira Ulqinaku […]

UDB-ja: Shërbimi shumë sekret i Jugosllavisë

UDB-ja: Shërbimi shumë sekret i Jugosllavisë

UDB-ja është ndoshta agjencia më pak e njohur e spiunazhit e Luftës sëe Ftohtë. Ajo mbetet influente, pavarësisht shpërbërjes së vendit të cilin u formua që të mbrojë. CIA, KGB-ja, Mossadi dhe MI6 janë emra shërbimesh sekrete familjare, edhe pse pashmangshmërisht opakë, që luajtën role të mëdha në Luftën e Ftohtë. Megjithatë, midis agjencive të […]

Fëmijët e kampit të internimit (çfarosjes) Tepelenë

Fëmijët e kampit të internimit (çfarosjes) Tepelenë

Nga Simon Miraka Mbas prishjeve të mardhënieve me Jugosllavinë ne vitin 1949 të internuarit që gjëndeshin në Berat i nisën për në kampin e internimit nëTepelenë. Në këtë kamp mbërritën edhe të internuarit që gjendeshin në kampin e Krujës, tek tri rrugët e Shijakut, Cerrik, etj. Unë sapo kisha mbushur 5 vjeç. Fillimisht na vendosën […]

Qeveria e re si “Rrobat e Mbretit”

Qeveria e re si “Rrobat e Mbretit”

Nga Orjola Pampuri Prezantimi i i qeverise se re neokomuniste, pas aludimeve, hamendësimeve e pritjeve te gjata te oportunisteve, me ne fund mberriti. Mberriti pas nje fjalimi te gjate, ku prevalonin lavdërimet e metaforat per ata, te cilet per dy muaj rresht, fill pas “blerje fitores” se 25 qershorit i beri per uje te ftohte. […]

Fituat shoku Gramoz …. por një ditë do të shihemi !

Fituat shoku Gramoz …. por një ditë do të shihemi !

Nga Indrit Vokshi I dashur shoku Gramoz. Shumë demokratë janë zemëruar prej emërimit tënd Kryetar Kuvendi. Mirëpo ty s’të ftohet mishi i qengjit për ketë punë sepse kauza anti-komuniste në ketë vend, ka ra. PD, duke qenë e mbushur me fëmijë sigurimsash nuk ka më legjitimitet për t’i udhëhequr ata që do të të nxirrnin […]

Ndarja nga trashëgimia komuniste , sfida e re për Lulzim Bashën

Ndarja nga trashëgimia komuniste , sfida e re për Lulzim Bashën

Nga Roland Bejko Ramiz Alia, si i fundmi diktator komunist i Shqipërisë vërtet ka ikur fizikisht nga kjo botë, por litarin e tashëgimisë së pushtetit e ka lënë si Nastradini jashtë varit të tij. Dhe andej nga thellësitë e Hadit ( të errësirës) ku gjendet ai e lëshon dhe e tërheq litarin e pushtetit sipas […]

Basha për qeverinë e re Rama: Figura famëkeqe komuniste ose pinjollët e tyre

Basha për qeverinë e re Rama: Figura famëkeqe komuniste ose pinjollët e tyre

Kreu i Partisë Demokratike lëshoi një deklaratë pas publikimit të emrave të kabinetit qeveritar, duke theksuar se ky ishte kabineti i thellimit të sundimit privat të Edi Ramës. Basha: Asgjë e re, vazhdim dhe thellim i së keqes. Kjo është qeveria e thellimit të korrupsionit dhe të krimit. Jo vetëm Edi Rama, por edhe Fatmir […]

1 2 3 9