Enigma Kaliningrad

Enigma Kaliningrad

Kaliningradi është një qytet që u shfaq në harta vetëm pas Luftës së Dytë Botërore. Paraardhësi i tij, i quajtur Konigsberg, ekzistoi për pothuajse 700 vjet, por u fshi nga faqja e dheut gjatë luftës. Kaliningradi u mohua krejtësisht, me një emër të ri, me banorë të rinj dhe me një identitet të ri. Megjithatë, […]

BASHA NE SARANDE: SHTET I FORTË , KUR QYTETARI ËSHTË I FORTË

BASHA NE SARANDE: SHTET I FORTË , KUR QYTETARI ËSHTË I FORTË

Lulzim Basha dhe ekipi i tij hapën fushatën në qytetin e Sarandës. Basha tha se nuk mund të ketë shtet të fortë pa ekonomi të fortë. Por një ekonomi e fortë do të thotë, qytetarë me mundësi për punë, dhe mirëqënie. “Fare i ri pata mundësinë të studioj në një nga vendet më të përparuara […]

Brzezisnki: Europa më e zgjeruar i vjen për shtat edhe Moskës

Brzezisnki: Europa më e zgjeruar i vjen për shtat edhe Moskës

Një intervistë në kujtim të Zbigniew Brzezinski Brzezisnki: Europa më e zgjeruar i vjen për shtat edhe Moskës Një bashkëbisedim i revistës “Limes” me Zbigniew Brzezinski i 5 marsit të vitit 1996 Kur ju ishit Këshilltar për Sigurinë Kombëtare i Presidentit Jimmy Carter, Moska ishte kryeqyteti i Bashkimit Sovjetik. Tani është vetëm i Rusisë. Por […]

Basha hap fushatën ne Gjirokastër : Hidhuani në fytyrë teserat e LSI

Basha hap fushatën ne Gjirokastër : Hidhuani në fytyrë teserat e LSI

  Votën e qytetarëve të Gjirokastrës, kryetari i PD, Lulzim Basha e kërkoi për ti dhënë fund pazareve të politikës së vjetër. Pazare që siç tha ai janë bërë në kurriz të shqiptarëve. Basha theksoi se PD nuk do të pranojë që të bëhet pjesë e këtyre kompromiseve, ndërsa nuk kurseu akuza të drejtpërdrejta për […]

BASHA HAP FUSHATEN NE BERAT : DO TË JEM KRYEMINISTRI I NJERËZVE,

BASHA HAP FUSHATEN NE BERAT : DO TË JEM KRYEMINISTRI I NJERËZVE,

Lulzim Basha dhe ekipi i tij hapën fushatën në Qarkun e Beratit. Basha tha se do të jetë kryeministri i njerëzve, i qytetarëve. “Kryeministri i Republikës së re, unë nuk do të jem kryeministri i fasadave, nuk do të jem kryeministri i ekraneve televizive. Sa herë kam qenë këtë në këto katër vite, rreth fshatrave […]

“Lista Basha” si salvaxhente e PD-së

“Lista Basha” si salvaxhente e PD-së

Nga Nebil Çika Lista Basha , ajo e kandidateve për deputetë të PD-së ne zgjedhjet e qershorit, ka hapur një debat të madh politik e publik . Ajo qe bën përshtypje ishte fakti se ata qe ulërijnë më shumë janë ata qe për katër vite i kërkonin Bashës te ishte radikal ne opozitën e tij […]

Basha hap fushatën në Dibër: Dibrën do ta kenë në dorë dibranët

Basha hap fushatën në Dibër: Dibrën do ta kenë në dorë dibranët

Lulzim Basha hapi fushatën në Qarkun e Dibrës bashkë me ekipin e tij. Basha përsëriti kërkesën ndaj Edi Ramës për të dalë në një debat televiziv përpara shqiptarëve. “Prandaj Edi Rama nuk flet për bilancin e tij. Sepse nuk ka bilanc. E harxhon kohën me barcaleta dhe sulme ndaj opozitës. Dje, ia thashë nga Fieri, […]

Tërhiqet Gjana i PLL : Nuk jam fasadë e marrëveshjes Basha- Rama    

Tërhiqet Gjana i PLL : Nuk jam fasadë e marrëveshjes Basha- Rama    

Të dashur miq,   Ju njoftoj se dje në mëngjes lajmërova Kryetarin e Partisë Demokratike z. Lulzim Basha se, nuk e pranoj renditjen e emërit tim në vendin e katërt të listës së PD në Qarkun e Dibres. Këtë vendim e mora pasi të shtunën zhvilluam një mbledhje të kryesisë të PLL, pas shumë konsultimesh […]

“Ikni nga lista e turpit” – Kreu i PBK Vlorë Mersinaj -kundër Alimadhit

“Ikni nga lista e turpit” – Kreu i PBK Vlorë Mersinaj -kundër Alimadhit

Drejtuar: Kryetarit te Partise Balli Kombetar Z. Adriatik Alimadhi. I nderuar kryetar, duke respektuar kontributin tuaj, qendrueshmerine tuaj dinjitoze ne perputhje te plote me programin dhe statutin e partise ne si Partia e Ballit Kombetar dega Vlore kemi vleresuar dhe ne menyre te ndershme dhe dinjitoze ju kerkojme te terhiqni kanditaturen tuaj per deputet ne […]

Helmimi në mitingun e PD, ministria e Shëndetësisë: Janë paraqitur 140 raste

Helmimi në mitingun e PD, ministria e Shëndetësisë: Janë paraqitur 140 raste

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar në lidhje me helmimin në mitingun e PD një ditë më parë. Sipas këtij institucioni janë paraqitur 140 raste në spital, ku mes tyre 14 janë shtruar. Ministria thotë se numri i pacientëve ka ardhur në rritje, dhe të gjithë kanë shfaqur të njëjtat shenja, ato të helimimit. Njoftimi i […]

1 2 3 11