ROLI I ISH TË PERSEKUTUARËVE NË JETËN POLITIKE

ROLI I ISH TË PERSEKUTUARËVE NË JETËN POLITIKE

Nga Av. Xhafer Sadiku Partitë e djathta që përmbysën regjimet komuniste në Evropën Lindore, do të shpërbëheshin gradualisht derisa shumica e tyre u zhdukën nga skena politike. Ndër të paktat që ende vazhdon të jetë aktive është Partia Demokratike e Shqipërisë. Por, cilat mund të jenë disa nga arsyet që e mbajnë kaq gjatë PD-në […]

Nga Kavaja nis çlirimi dhe fitorja e Republikës së Re

Nga Kavaja nis çlirimi dhe fitorja e Republikës së Re

Nga Lulzim Basha Një përshëndetje të veçantë kavajasve, të rinjve dhe të rejave, grave dhe burrave të Kavajës, që kanë mbushur dhe ndriçuar sot këtë agorë të lirisë. Përshendetje të gjithë qytetarëve dhe qytetareve të kryeqytetit të lirisë dhe demokracisë, të Kavajës heroike. Sot është një ditë e madhe për Shqipërinë. Dua ta nis me […]

Ku ka rrjedhur do të pikojë ! : Letër e hapur Artan Lleshi Gjonmarkaj

Ku ka rrjedhur do të pikojë ! : Letër e hapur Artan Lleshi Gjonmarkaj

Nga Nebil Çika I dashur Artan ! U njoha nga media me vendimin tuja për të refuzuar kandidimin për deputet dhe të gjitha funksionet e partisë APD qe pretendon se përfaqëson ish të përndjekurit politike të komunizmit dhe te përgëzoj sinqerisht ! Me shume se vendimi juaj për tu tërhequr nga kandidimi për deputet admiroj […]

Zgjedhjet e 18 qershorit – PS zyrtarizon listën, Rama i 6-ti ne Vlore

Zgjedhjet e 18 qershorit – PS zyrtarizon listën, Rama i 6-ti ne Vlore

Lista e kandidateve për deputete te PS-se ka ngjallur dyshime ne se do te këtë zgjedhje ne 18 qershor. Zhvendosja e Ramës i gjashti ne listën e qarkut te Vlorës ka qene “suprzia” e listës se PS por edhe “prova” për mungesën e seriozitetit te kësaj liste gje që nën kupton formalitetin e regjistrimit ne […]

Politika e jashtme në ditën e 100-të të presidencës Trump

Politika e jashtme në ditën e 100-të të presidencës Trump

Presidenti amerikan Donald Trump shkakton ndjesi të forta, pro apo kundër. Ndërsa presidenca e tij po arrin etapën simbolike të 100 ditëve të para në një moment tensionesh ndërkombëtare, përshtypjet janë thellësisht të ndara për sa i përket efektshmërisë së politikës së tij të jashtme. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Peter Heinlein, përshkruan se si […]

Basha-Rames: Meta President , ta gëzosh peshkun e qelbur

Basha-Rames: Meta President , ta gëzosh peshkun e qelbur

Lideri demokrat Lulzim Basha deklaroi se Ilir Meta nuk është një president më afër PD, por më afër pazareve të së majtës. Në bashkëbisedimin e radhës në çadrën e protestës, Kryetari i PD-së, Lulzim Basha tha data 18 qershor është asgjësuar ligjërisht si një datë për zgjedhje. Lulzim Basha: “Le ti themi sot se për […]

Një IEA për liberizmin

Një IEA për liberizmin

Udhëtim midis historisë dhe korridoreve të Institute of Economic Affairs, fidanishtes së mendjes që ka ringjallur liberalizmin e Madhërisë së Saj Historia tregon se në vitin 1946 Anthony Fisher, pilotit shumë të dekoruar të Royal Air Force, i ra në dorë “The Road to Serfdom”, eseja e famshme që kritikon socializmin dhe ekonominë e planifikuar […]

1 2 3 15