A ESHTE PS-ja, PARTIA E PUNES? – TRAJTIM JURIDIK

A ESHTE PS-ja, PARTIA E PUNES? – TRAJTIM JURIDIK

Nga Indrit Vokshi Në diskutime me miq, kur iu kujton se Partia Socialiste është Partia e Punës, ajo që sundoi 45 vjet dhe kreu krime kundër njerëzimit, vrasje buzë përrenjve, burgime, tortura, internime, ata të thonë jo, nuk është e njëjta. Sipas këtyre miqve, sa të simpatikë në disa raste e aq të paditur në […]

Diaboliku Dugin

Diaboliku Dugin

  “Ne besnikë ndaj kristianizmit, ju keni gjininë”. Brenda ideologjisë së Kremlinit Intervistë me “mendjen” e Vladimir Putinit: “Admiroja Europën e intelektit, jo këtë të idiotëve pasmodernë” Europa dhe Shtetet e Bashkuara shpesh ja kanë shkëmbyer favorin Aleksandr Duginit. Një vit më parë, politologut të famshëm rus i është mbyllur dera në Greqi. i shoqëruar […]

Basha : Zgjedhjet e lira e të ndershme beteja që nuk kthehemi pa e fituar *

Basha : Zgjedhjet e lira e të ndershme beteja që nuk kthehemi pa e fituar *

Nga Lulzim Basha Mirdita vëllezër dhe motra, Zonja dhe zotërinj, Mirëse ju gjej në këtë ditë të bekuar të fundit të javës së shtatë dhe fillimit të javës vendimtare për fitoren e betejës sonë për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Dua të falenderoj nga zemra 70 pedagogët që gjenden sot këtu në këtë çadër […]

Të jesh pakicë etnike në Greqi

Të jesh pakicë etnike në Greqi

Nga Dr. Erhan TÜRBEDAR Edhe pse Greqia është anëtare e BE-së dhe NATO-s autoritetet e këtij vendi vazhdojnë të mohojnë problemet e ndryshme që kanë me pakicat shqiptare, maqedonase dhe turke. Falë këmbimit të popullsisë që bëri me Turqinë dhe Bullgarinë në kuadër të Traktateve të Lozanës dhe Neuilly-it dhe falë disa emigrimeve Greqia arriti […]

Britania ndryshon 1.000 ligjet e BE-së

Britania ndryshon 1.000 ligjet e BE-së

Një ditë pas ku kryeministrja Theresa May inicio daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga BE-ja, Sekretari i Brexit, David Davis zbuloi planin e shfuqizimit të ligjeve në Dhomën e Përfaqësuesve. Shumë nga ligjet e BE-së të cilat do të zëvendësohen krijojnë shqetësime për të drejtat e punëtorëve, mbrojtjes së ambientit dhe të drejtat e konsumatorëve, […]

Pasuritë e fshehura të pushtetarëve, Basha kërkon ndihmën e Europol

Pasuritë e fshehura të pushtetarëve, Basha kërkon ndihmën e Europol

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha takoi sot drejtorin e Europol Rob Wainright, të cilin e falenderoi për bashkëpunimin e shkëlqyer që çoi në liberalizimin e vizave me Europën në fund të vitit 2010, ç’ka mundësoi lëvizjen e lirë të qytetarëve shqiptarë në zonën Shengen. Basha dhe Wainright ndanë shqetësimin e thellë për prodhimin dhe […]

Spiunazh turk në Gjermani

Spiunazh turk në Gjermani

Nga Fabian von der Mark Shërbimet sekrete dhe shoqatat turke spiunojnë dhe u bëjnë presion qytetarëve, që konsiderohen korrekt në Gjermani. Kësaj duhet t’i jepet fund dhe shteti gjerman duhet të reagojë prerazi. Nëse gjithçka do të bëhej sipas përfytyrimeve të presidentit turk Erdogan, atëherë Gjermania do të lipsej që të vepronte në këtë mënyrë: […]

Akuzohet  për “ tradhti ndaj atdheut” presidenti i KE-së Donald Tusk

Akuzohet  për “ tradhti ndaj atdheut” presidenti i KE-së Donald Tusk

Pasi Donald Tusk u rizgjodh president i Këshillit të BE-së kundër vullnetit të Varshavës, kundërshtari i tij Kazhynski po e përshkallëzon konfliktin. Kundër Tusk është lëshuar kallëzim penal për tradhëti ndaj atdheut. Prej muajsh Jaroslav Kazhynski, kryetari i partisë polake nacional-konservatore në pushtet PiS ka paralajmëruar: Nëse liberali Donald Tusk do të zgjidhet për një […]

Gabim i rëndë i Bundeswehrit në një sulm në Siri

Gabim i rëndë i Bundeswehrit në një sulm në Siri

Me shumë gjasa ushtria gjermane është përfshirë në një sulm ajror me pasoja të rënda në Siri, ku humbën jetën shumë civilë. Ishin tornadot gjermanë, ata që kanë vëzhguar objektivin e i kanë dërguar pamjet amerikanëve. Sipas hulumtimeve të televizionit, ARD tornadot gjermanë kanë fiksuar pamje të një kompleksi ndërtesash në rajonin e Sirisë, Al-Mansoura […]

1 2 3 20