Kauza dhe misioni i Lulzim Bashës!

Kauza dhe misioni i Lulzim Bashës!

Nga As. Prof .Dr Enver Bytyçi Nesër bëhen dhjetë ditë që kur opozita filloi protestën e saj kundër qeverisë së rilindjes së krimit. Dhjetë ditë nuk janë shumë, por nuk janë as pak për të kuptuar trendin e zhvillimit dhe përfundimit të kësaj proteste. Kreun e opozitës e kemi parë çdo ditë e dy herë […]

Jehonat rumune e gjeopolitikës globale

Jehonat rumune e gjeopolitikës globale

Evenimentet e fundit politike rumune përfaqësojnë një reflex të krizës gjeopolitike globale që është manifestuar në fazën finale të fushatës elektorale amerikane dhe pas zgjedhjes së Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë. Motivi është i lehtë për t’u kuptuar: gjatë 10 viteve të fundit, të paktën në planin e deklarimeve zyrtare, Rumania ka qenë nxënësi […]

Amnezia Rilindase dhe MAGA

Amnezia Rilindase dhe MAGA

Nga Kreshnik Collaku Analiste rrogetar te qeverise dhe eksponente te rilindjes,ne fushaten e panikuar anti proteste dhe anti opozite,ngazellejne se kane kapur nje lapsus ne nje nder slloganet e opozites. I jane sulur akronimit MAGA,qe lideri opozites perdori duke permbledhur ate cfare shpreh prej dhjete ditesh ne bulevardin e pushtuar nga qytetaret protestues. Eshte fakt, […]

Pashe nje lider

Pashe nje lider

Nga Enkekejda Veliu Dhe Basha dje, mu duk i vetem..! Por lart, shume lart si Lider! E pashe aty, mes protestes i vetem dhe i vendosur, dhe krejt pa ata, qe domosdoshmerisht duhej te ishin me te..! Na lodhet me tekat dhe kapricot prej femije, tuajat..ju perfaqesuesit tane! Na lodhe ti Mesile, qe na vodhe […]

Rrëfehet Majlinda Bregu: Rama me tha, je e grua e bukur dhe … !

Rrëfehet Majlinda Bregu: Rama me tha, je e grua e bukur dhe … !

Në mediat është përfolur që kryeministri Edi Rama i ka ofruar deputetes demokrate Majlinda Bregu pozicionin e kryenegociatores midis Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian pas çeljes së negociatave për vendin tonë. Deputetja sqaron përballë prezantuesit të njohur Adi Krasta në “E Diell”, këtë të vërtetë. Ajo pyetet edhe pse kryeministri e lavdëron publikisht edhe tek të […]

“Poshtë komunizmi” në çadrën e protestës : Bashkëshortja e Havzi Nelës kërkon dënimin e të atit të kryeministrit. I vari të shoqin

“Poshtë komunizmi” në çadrën e protestës : Bashkëshortja e Havzi Nelës kërkon dënimin e të atit të kryeministrit. I vari të shoqin

Mëngjesin e dhjetë të protestës, Çadra e Lirise ushtoi me në fund nga thirjet ” poshte komunizmi”  te mijra  antikomunistëve te perndjekur politike qe e mbushën  ate ne mbeshtetje te protestes  . Kryetari i PD Lulzim Basha bashkëbisedoi me familjarë dhe pjestarë të shtresës së të përndjekurve politikë, duke deklaruar se 26 vjet pas rrëzimit […]

Një ndjesë për Visar Zhitin dhe një sqarim për lexuesin

Një ndjesë për Visar Zhitin dhe një sqarim për lexuesin

Nga Nebil Çika   “I dashur Nebil, Te dëshiroj vetëm te mira, mbarësi kudo e ne te gjitha. Te kujtoj me respekt te veçante e te jam mirënjohës për mbështetjen, se pari njerëzore, qe është bere e rralle dhe pastaj dhe si gazetar i shquar, vazhdues i një ideali te larte… Nebil, po te shkruaj, […]

Drejtuesit rinise se djathte evropiane në Tiranë për te mbështetur opozitën

Drejtuesit rinise se djathte evropiane në Tiranë për te mbështetur opozitën

Kryetari i të Rinjve Kristiandemokratë gjermanë, Paul Zimiak, dhe kryetari i Unionit të të Rinjve të djahtë në Europë, Javier Hurtado Mira ishit sot në Sheshin e Lirisë për të mbështetur protestën popullore për zgjedhje të lira e të ndershme. Paul Zimiak, kryetar i të rinjve kristiandemokrat të Gjermanisë u shpreh: “Erdha këtu për të […]

1 2 3 24