EDITORIAL

POLITIKE

OPINION

VENDI

Kryetari i KLSH Dr. Bujar Leskaj, lançon zyrtarisht “Muajin e Hapur” në Akademinë e Shkencave, ditën e hënë më datë 9 nëntor, në orën 12:00 Mbështetur në standardin ndërkombëtar të Institucioneve Supreme të Auditimit, ISSAI 12, “Vlerat dhe dobitë e Institucioneve Supreme të Auditimit- të bësh…
Read More...

RAJONI

Në Maqedoni sot po zhvillohen zgjedhjet për pushtetin e ri lokal në 80 komuna dhe Shkupin si njësi e veçantë e pushtetit vendor, i cili në përbërjen e tij ka dhjetë komuna, dy prej të cilave janë me shumicë shqiptare. Të drejtën e votës e kanë 1.814.644 qytetarë, të drejtë që mund ta realizojnë në…
Read More...

Arrestohet deputeti i NISMA Milaim Zeka

Deputeti i Nismës Milaim Zeka është arrestuar të hënën nga Policia e Kosovës. Express merr vesh se arrestimi i tij ka ndodhur për dyshimet se Zeka ka qenë i përfshirë në një skemë mashtrimi me viza pune në Gjermani për 920 kosovarë…

BOTA

Udhëheqësi i përmbysur i Katalonias, Carles Puigdemont dhe katër ish-ministra u dorëzuan të dielën në Bruksel, pasi Spanja nxorri një urdhër arresti për ta. Zoti Puigdemont kishte thënë dje se do të bashkëpunonte me zyrtarët në Bruksel, duke shkruar në Twitter. "Jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me…
Read More...

Arabia arreston princa dhe zëvendëson ministra

Arabia Saudite ka arrestuar 11 princa, përfshi një miliardier të njohur, si dhe dhjetra ministra aktualë dhe të mëparshëm në një goditje të ashpër ndërsa princi i ri i kurorës po konsolidon pushtetin. Mbreti Salman po ashtu…

FBI: Ende i paqartë motivi i sulmit në Las Vegas

Policia e Las Vegasit njoftoi se një 64 vjeçar qëlloi me armë mbi turmën në një koncert të muzikës country të dielën në mbrëmje. Sipas njoftimeve, janë vrarë të paktën 58 persona dhe mbi 515 të tjerë janë plagosur. Personi që shtiu vrau…

SPORT

.Nga Adriatik R. Dosti Nje Shqiperi fantastike ne pjesen e pare dhe e vendosur perfekt taktikisht e gati- gati me tre sulmues ...dhe nje skuader stoike deri ne fund te takimit ku per gati 1 ore ka luajtur me 10 lojtare... e ka shtangur Turqine e trajnerit te famshem rumun Lucesku..madje…
Read More...

Lopetegui: Shqipëria, një ekip me talente

Ndoshta është treguar pak diplomat, por trajneri i Spanjës, Julien Lopetegui ka befasuar jo pak në një intervistë të fundit të dhënë për “Radio Marca”, teksa ka folur për ndeshjen e radhës kundër Shipërisë më 6 tetor. “Ata arritën që të…

ART KULTURE

Nga Sulejman Mehazi Sot do qortohem rëndë me ty, poezi, më je bërë si prostitutat që shiten për pak para. Sa lehtë të mashtrojnë për 50 e 100 euro. Si s'të vjen turp, të kanë marrë në dorë e të udhëheqin personat e bordeleve, të shk...në si ato femrat të lëna e pa përkujdesjen e askujt të detyruara…
Read More...

Qasje shpirtërore-teorike për poezinë

Sulejman Mehazi O i dashur miku im, kritiku i artit, arti nuk e do madhështinë, por bukurinë estetike, perceptimin shpirtëror. Prandaj, këtu është gabimi i gjithë poetëve e shkrimtarëve, vrapojnë për t'u bërë të mëdhenj, e nuk…

DOSSIER

Larje hesapesh në Riad?

Ka qenë një fundjavë me tension të lartë dhe bujë të madhe ajo që sapo lamë prapa në Lindje të Mesme, që për motive dhe situate të ndryshme e ka vendosur Arabinë Saudite në qendër të syrit të madh mediatik të politikës ndërkombëtare.…

PSE U FORMUA “DIVIZIONI SKENDERBEG”

Nga Av. Xhafer Sadiku Për divizionin SS Shqiptar me emrin “Skenderbeg” është folur pak, madje nuk është qartësuar si u formua, kush e formoi dhe për cilat qëllime. Këto përgjigje na i jep një dokument i Komitetit Qendror të Lidhjes…
Nga Kastriot Dervishi Nuk besoj se në ndonjë vend të botës ndonjë njeri në moshën 106 vjeçare ka qenë i burgosur. Këtë rekord të zi e mban Shqipëria. Një i moshuar, krejt pa asnjë faj mbahej në burg. E vërteta e historisë së tij zbulohet nga një letër që i dërgon diktatorit në vitin 1952, në të…
Read More...

S'KENI PARE GJE AKOMA