EDITORIAL

POLITIKE

OPINION

VENDI

Rreth 1.5 ton është sasia e drogës që u kap gjatë mbrëmjes së kaluar në Vlorë. Kanabisi i ngarkuar në një gomone u kap disa milje larg ujërave ndërkufitare. Mjeti lundrues rreth 8 metra e gjatë me sasi të konsiderueshme kanabisi u konstatua gjatë kryerjes së kontrolleve për parandalimin e…
Read More...

Kthehen nga Franca 130 azilkërkues shqiptarë

Zyra franceze për Migracionin dhe Integrimin, organizoi kthimin vullnetar të 130 shtetasve shqiptarë, të cilëve u ishte mohuar kërkesa për azil në shtetin francez. Kthimi i tyre u bë sot (22 janar) rreth orës 18:00 nëpërmjet…

RAJONI

Dhjetëra mijëra demonstrues marshuan të dielën në Athinë për të protestuar ndaj një kompromisi të mundshëm mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin. Policia vlerësoi se rreth 140,000 njerëz morën pjesë në tubim ndërsa organizatorët e marshit pretenduan se 1.5 milion njerëz nga Greqia dhe diaspora…
Read More...

Kotzias nxjerr zbuluar Ramen e Bushtin : Çështja çame nuk ekziston, nuk e diskutojmë me palën shqiptare Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias ka deklaruar se çështja çame nuk është pjesë e diskutimeve në negociatat me palën shqiptare,…
Mitrovicë - Lideri i serbëve të veriut Oliver Ivanoviq ka vdekur në spitalin e Mitrovicës pasi që në të është gjuajtur me armë zjarri para zyrës së tij. Lajmi është konfirmuar nga kryeprokurori Shyqeri Syla. “Është vrarë me katër plumba para selisë së partisë së tij në Mitrovicë të Veriut.…
Read More...

Maqedonia voton për pushtetin e ri lokal

Në Maqedoni sot po zhvillohen zgjedhjet për pushtetin e ri lokal në 80 komuna dhe Shkupin si njësi e veçantë e pushtetit vendor, i cili në përbërjen e tij ka dhjetë komuna, dy prej të cilave janë me shumicë shqiptare. Të drejtën e votës…
Deputeti i Nismës Milaim Zeka është arrestuar të hënën nga Policia e Kosovës. Express merr vesh se arrestimi i tij ka ndodhur për dyshimet se Zeka ka qenë i përfshirë në një skemë mashtrimi me viza pune në Gjermani për 920 kosovarë Arrestimi i ish-gazetarit është bërë nga Njësiti i krimeve…
Read More...

BOTA

Autoritetet thonë se 17 persona kanë humbur jetën në një shkollë të mesme në Floridën jugore dhe se personi që dyshohet se qëlloi me armë zjarri është arrestuar. Policia u vu në alarm pas të shtënave brenda shkollës Marjory Stoneman Douglas në Parkland, që ndodhet në një zonë të qetë nënurbane në…
Read More...

Erdogan takohet me Papën në Vatikan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua sot me Papa Françeskun në Vatikan për bisedime që pritej të përqendroheshin te statusi i Jerusalemit dhe lufta kundër terrorizmit. Zoti Erdogan është presidenti i parë turk që viziton…
Policia në Moskë ka arrestuar kreun e opozitës Aleksei Navalny në një tubim të thirrur prej tij për të protestuar ndaj zgjedhjeve presidenciale të Rusisë në mars. Navalny shkroi në Twetter "Më kanë arrestuar", dhe u kërkoi mbështetësve të tij të bashkohen me demonstratën. Më herët të dielën,…
Read More...

SPORT

Nga Adriattik R.Dosti Edhe pse kam disa ore qe e kam mesuar lajmin e dhimbshem e trondites qe zemra jote paska pushuar se rrahuri...ende me kokfortesi nuk dua ta besoj dhe kam shume aresye per te mos ta besuar ..qe ti.....pikerisht ti, njeriu i mire , shoku e miku im i mrekullueshem prej gati…
Read More...

.Nga Adriatik R. Dosti Nje Shqiperi fantastike ne pjesen e pare dhe e vendosur perfekt taktikisht e gati- gati me tre sulmues ...dhe nje skuader stoike deri ne fund te takimit ku per gati 1 ore ka luajtur me 10 lojtare... e ka…

Lopetegui: Shqipëria, një ekip me talente

Ndoshta është treguar pak diplomat, por trajneri i Spanjës, Julien Lopetegui ka befasuar jo pak në një intervistë të fundit të dhënë për “Radio Marca”, teksa ka folur për ndeshjen e radhës kundër Shipërisë më 6 tetor. “Ata arritën që të…

ART KULTURE

NJE VETERANI PARTIZAN

Nga Uran Kostreci Sot vdiq nje plak e shtrine te qivuri Dikur Enveri ate armik e shpalli Mbas burgu hiqej zvare,mbahej per muri Familja e zboi e beri def se gjalli Nje grup sot me ca pleq ne dhe e kalli E si per varri foto Enveri…

LIRIKAT TONA EROTIKE (SPROVE)

Nga Ilir Seci Kangët tona popullore jane treguese të kjarta të frustacioneve seksuale që bijtë e shqipes kanë akumulue nēpër shekuj. Kurrkund ma mirë e ma kjartë se në këto kangë nuk qet krye uria seksuale e shqiptareve, trima dhe…
VOA Diaspora shqiptare e Amerikës përkujtoi dje 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut me një simpozium në zonën e Detroitit të shtetit Miçigan. Kjo ngjarje mblodhi studiues nga SHBA, Shqipëria, Kosova, Maqedonia dhe nga arbëreshët e Italisë. Simpoziumi u mbajt në kishën katolike Zoja Pajtore…
Read More...

BISEDË MISTIKE ME BASTRI ÇAPRIQIN

Nga Sulejman Mehazi Lamtumirë e mirupafshim në botën e poezisë së mirëfilltë të përtejme, i nderuar Bastri! E ç'të duhet tani e tutje arti i kësaj bote të vogël e të pistë njerëzore. Letërsia madhështore, arti e estetika e vërtetë…

DOSSIER

Uashingtoni i shtoi çdo miliarder rus “listës së oligarkëve” të tij. A ka kuptim një gjë e tillë? Kush janë këta “oligarkë”? 1 Çfarë ndodhi? Departamenti amerikan i Thesarit nxori të ashtuquajturën “listë të Kremlinit” të tij, duke përmendur 210 qytetarë rusë të cilët Uashingtoni mund t’i…
Read More...
Kastriot Dervishi Një raport i Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë, një ditë pas ngjarjes, na tregon mbi dinamikën e ngjarjes së demonstratës së 28 nëntorit 1939. Ngjarja fillon në sheshin "Skënderbej" e vijon me ceremoninë te varri i Naim Frashërit. Pjesëmarrës janë gjimnazistët e Tiranës.…
Read More...

Piratët e trurit

Nga Lorraine de Foucher (Le Monde) Aftësia jonë përqëndruese është përkeqësuar në 20 vitet e fundit për faj të aplikacioneve dhe të uebsajteve të konceptuara për të tërhequr vëmendjen tonë. Dikush po studion mënyra për t’u…
Nga Nikollë LOKA Blinishtët dolën nga skena, kur në vend të tyre, në po ato territore u ngrit familja feudale e Dukagjinëve. Në kohën e lulëzimit të Blinishtëve, kjo familje përmendet fare pak në burimet historike. Dukagjinët me kalimin e viteve e rritën fuqinë e tyre dhe u bënë njëra ndër…
Read More...

S'KENI PARE GJE AKOMA

Dikur nga viti 2002, bashke me mikun tim te ndjerë,  artistin dhe gazetarin e shquar Veli Rada , po udhëtonim  një mbrëmje me autobus urban nga Varri i Bamit  për ne qendër . Ishte disi vone rreth orës 21 dhe  autobusi kishte  katër a pese  udhëtarë përveç shoferit dhe fatorinos  . Ne …
Read More...
Nga Robert HAXHI ------------------------------ Partizan lule Trim me yll ne balle Po shyqyr qe dole Qe te shuajm malle ------------------------------- Vane 75 vjet Qe ste kishim pare Tunde trim i trimit More palle lare --------------------------------- Edhe pse kaluan Vite…
Read More...